Novinky Museum of Bricks

Příběh zakladatele Muzea LEGA Miloše Křečka

Možná víte, že kolébkou světoznámé stavebnice Lego je Dánsko. Jak je tedy možné, že největší sbírku Lega na světě nenajdete tam, ale právě tady u nás? Za vším stojí jeden muž a jeho nezkrotná vášeň pro barevné kostičky, které tak dobře známe. Jeho jméno je Miloš Křeček a my Vám dnes budeme vyprávět příběh, který vedl k nashromáždění 9 000 exponátů složených z asi 10 milionů dílků. Vedl také k otevření celých pěti různých muzeí, kde exponáty můžete vidět a které z Miloše Křečka s velkou pravděpodobností činí největším sběratelem stavebnic LEGO® na světě.

Cesta, která začala dětským přáním

Vánoční svátky mohou být pro mnohé rušným obdobím shonu a starostí, který však na Štědrý den vrcholí atmosférou klidu a rodinné pohody. Zejména je to pak čas dětské radosti, nevinnosti a někdy dokonce zázraků.
Jeden z takových vánočních zázraků se odehrál i pod stromečkem tehdy pětiletého Miloše, když zjistil, co ukrývá nenápadná krabice v dárkovém balicím papíru. Byla to jeho úplně první stavebnice Lego o kterou si napsal Ježíškovi. Na tento okamžik plný nadšení a radosti s úsměvem vzpomíná dodnes a můžeme bez nadsázky říct, že tento magický okamžik předurčil celý jeho budoucí život.


Osud v kostce

Čas plyne jako voda a jak rostl Miloš Křeček, rozrůstala se i jeho Lego sbírka. Už v jeho patnácti letech čítala na 200 tzv. setů, tedy továrních modelů, které se staví podle plánku.
Původně dětské nadšení přerostlo ve skutečnou vášeň. Vedle školy, nejrůznějších sportů, kterým se aktivně věnuje dodnes, či brigád si na malé plastové kostičky vždy našel čas.
Díky skutečnosti, že stavebnice Lego u nás byly čím dál dostupnější, ale především díky oddanosti svému koníčku se kolekce Miloše Křečka během dalších deseti let rozšířila na neuvěřitelných 1500 modelů. Na jednu z největších sbírek lega na světě tak bylo zaděláno.

Nejen Lego do sebe zapadá aneb Kdo si hraje nezlobí

Dětská léta odvál čas a Miloš Křeček, teď už jako dospělý muž, musel čelit dospělému světu. Obstarat si obživu a pomýšlet na rodinu, ale říká se, že v muži věčně žije vnitřní dítě a to v sobě Miloš skutečně má a to se Lega nehodlalo za nic vzdát. 
Byl ale na světě někdo s kým by mohl sdílet život, ale i jeho velkou vášeň? A tak Miloš hledal a hledal, až našel Lenku. Ta měla pro Milošovu vášeň vždy pochopení. Není přece výhodou, že si muž hraje nejraději doma? Jak sama říká, „kdo si hraje nezlobí.“
Nakonec si řekli své „ano“ a symbolem tohoto neobyčejného svazku byl i vzájemný dar velice vzácné historické sady Lega. Lego je spojovalo například i na cestě do Dánska, kde trávili dovolenou obcházením bleších trhů a hledali další poklady, které se dosud netušeně skrývaly ve sklepech a na půdách mezi haraburdím.

Když už to není kam dát, postavme si muzeum

Jelikož Miloš Křeček se sbíráním stavebnic Lego nepolevoval, přišla nevyhnutelná situace. Půda, sklep, garáž ani chalupa nejsou nafukovací. Jednoduše docházel prostor k ukládání nových přírůstků. Milošovi to samozřejmě vrtalo hlavou. Vyhodit nějaké staré kousky? No to ani náhodou! Tak co teď? Náhle se mu do hlavy vkradla myšlenka, kterou nakonec musel vyslovit nahlas, „tak já otevřu muzeum.“
Přes skepsi okolí nakonec Miloš skutečně našel vhodný objekt na Národní třídě v samotném srdci Prahy a po přípravě prostorů přišel čas na ten nejsložitější úkol. Stěhovat stovky modelů poskládaných ze statisíců kostiček totiž není žádná sranda. Vše se nakonec ale vydařilo a tak se naprosto unikátní sbírka Lega roku 2010 otevřela veřejnosti.



Radost dětem, nostalgie dospělým

Muzeum Lega v Praze se nestalo pouze českou a světovou raritou pro sběratele milovníků Lega. Stalo se příležitostí pro malé i velké zažít něco neobyčejného. Takřka každý z nás si s Legem jako malé dítě hrál a nyní tu byl stroj času v podobě muzea, kterým se návštěvník mohl vrátit do svých dětských let a s hřejivým pocitem zavzpomínat.
Plochou i počtem exponátů se stalo největším jak v ČR, tak i na světě. Dnes je na 420m2 přes 3000 modelů z více než milionu dílků. Chlubit se může například modelem Karlova mostu, Staroměstského orloje, ale i sety ze světa Harryho Pottera, Star Wars i dalších slavných filmů.
Pražské Muzeum Lega se však nestalo pouze místem hry a vzpomínek, ale i poučení. Návštěvníci zde mohou poznat bohatou historii této legendární hračky století a historické exponáty z dob, kdy Lego ještě vyrábělo dřevěné hračky. Muzeum zároveň nabízí hrací koutek a interaktivní hry pro hravé děti, kterým pouhé dívání stačit nemusí.

Show musí pokračovat

Myslíte, že otevřením pražského Muzea Lega náš příběh končí? Vůbec, ne. Lego přece vyrábí stále nové stavebnice a modely a kdo jiný by je všechny posbíral a postavil než Miloš Křeček? Stejně jako půda nebo sklep ani muzeum není nafukovací a vysoká návštěvnost napovídala, že otevřít další muzeum není vůbec špatný nápad. 
A tak v roce 2014 spatřilo světlo světa Muzeum Lega v Kutné Hoře, které se ale později roku 2017 stěhovalo do jiných prostor ve městě. Zatímco se pražské muzeum chlubí modely pražských památek, v Kutné Hoře můžete obdivovat model světoznámé kutnohorské kostnice či chrámu sv. Barbory, který je taktéž historickým klenotem města.
Sbírka je zde sice počtem exponátů menší, stále se však jedná o více než 1000 unikátních modelů a část expozice se nachází v přilehlé zahradě plné dětských atrakcí. Zároveň vedle muzea funguje naše kavárna a hotel s třinácti pokoji, i proto se vyplatí Muzeum Lega v Kutné Hoře navštívit.
Na kompletní sbírku tak obrovských rozměrů to však bylo stále málo. Už v roce 2015 tak byla pro veřejnost otevřena hned dvě další muzea. První se nachází Špindlerově Mlýně, kde se v zimě po lyžování můžete ohřát a k tomu si prohlédnout například zmenšený model Špindlerova Mlýnu, metr vysokou Eiffelovu věž nebo Sochu svobody.  V roce 2020 se jeho expozice ještě rozrostla na současných 270m2. 
Druhé muzeum stojí v Jeseníku. Tam mohou návštěvníci vidět další tisícovku exponátů na ploše 150m2. V obou samozřejmě nechybí hrací koutky pro děti a specializované obchody.
V roce 2018 pak návštěvníky poprvé přivítalo zatím nejmladší Muzeum Lega, a to v Poděbradech.To si počtem vystavených modelů nezadá s mladšími sourozenci vyjma původního Muzea Lega v Praze. Opět jsou zde k vidění přes tři tisíce různých exponátů.



Kam cesta vede dál?

Miloš Křeček má své vnitřní dítě stále v sobě. Stále věnuje čas skládání magických kostiček a společnost Lego dál ročně chrlí kolem 500 nových setů, které Miloš dál přidává a sestavuje pro svou sbírku.

Je vlastně klidně možné, že v momentě, kdy čtete tyto řádky, sedí Miloš Křeček ve své pracovně s kostičkou v jedné ruce a s plánkem k sestavení v druhé, protože vášeň je život.
Ale přijde čas, kdy se i všech pět muzeí naplní, protože, no vždyť víte, nejsou nafukovací. A pak přichází v úvahu jedna jediná věc, další muzeum.
Jenže proč čekat a doufat, že nové vyroste za vaším domem? Ať už jste zapálený fanoušek, sběratel nebo jen přemýšlíte, kam vyrazit s rodinou,naše Muzea Lega naleznete po celé republice, a jsou tak každému nablízku.
Možná budete mít štěstí a potkáte samotného Miloše Křečka, jak zrovna instaluje nějaký nový model.

Naše muzea, stejně jako samotná stavebnice, tu jsou pro každého. Pro kluky i pro holky, pro děti i dospělé. U nás naleznete hru i historii na jednom místě. Vstupenky si můžete objednat i online, tak neváhejte a navštivte nás i náš obchod, kde si můžete z naší bohaté Lego nabídky setů, postaviček a doplňků pořídit něco na památku, či využijte náš e-shop při hledání toho pravého dárku pro Vaše blízké.
Těšíme se na Vás!
Historie Museum of Bricks